Telefon
WhatsApp
Yükleniyor...

SEO İçin Anahtar Kelime Araştırması Nasıl Yapılır?

Yazılarımız ve Makalelerimiz.

Anasayfa / Kurumsal / Blog / SEO İçin Anahtar Kelime Araştırması Nasıl Yapılır?
11 Aralık 2019, 10:26 0 Yorum 224 Okuma

Anahtar kelime araştırması yapıp SEO çalışmalarından ekstra verim almak istiyorsanız kaybedecek zamanınız yok demektir. Profesyonel bir şekilde anahtar kelime araştırması yapmanızı sağlayacak pek çok farklı rehberden faydalanmış olabilirsiniz. Bu rehberlerin her birisi size farklı yönler gösterebilmektedir. Çünkü anahtar kelime araştırması gerçekleştirmek için takip edilebilecek standart bir yöntem yoktur.

Her rehberin kendine özgün avantajları bulunmaktadır. Hangi yönde anahtar kelime araştırması yapmak istiyorsanız onu tercih etmeye çalışmalısınız. Anahtar kelime araştırmaları özellikle dört farklı kriter düşünülerek şekillendirilmektedir:

 • Siteniz – otorite durumu, sayfa miktarı, içerik kalitesi
 • Hedefleriniz – markalaşma, trafik, satış
 • Bütçeniz – kaynaklarınız ve süre sınırı
 • Sektörünüz – rekabet durumu

Bu nedenle her kaba uygun olan bir rehber bulmakta epey zorlanabilirsiniz. Anahtar kelime araştırması yapmak için burada farklı bir yöntem tercih edilmiştir. Burada sizinle paylaşılan taktikler iyi bir anahtar kelime araştırma çalışma taslağına sahip olmanızı sağlayacaktır.

Bu anahtar kelime araştırma çalışması özellikle Google üzerinden aldığınız trafiği yükseltmeye odaklı olacaktır. Anahtar kelime araştırmasını uygun şekilde tamamladıktan sonraki bir yıl içerisinde bugün aldığınız trafikten iki kat daha fazla trafik elde edebileceksiniz.

1. Çekirdek Anahtar Kelimelerle Başlayın

Çekirdek anahtar kelimeler anahtar kelime araştırma çalışmalarının temelini oluşturmaktadır.

Bu anahtar kelimeler niş belirleme ve rakip belirleme konusunda size yardımcı olmaktadırlar. Eğer online ortamda tanıtmak istediğiniz bir ürününüz veya hizmetiniz varsa çekirdek anahtar kelimeler ürünlerinizi tanımlayacak ve insanlar tarafından kullanılan kelimelerden oluşmaktadır.

Örneğin, Samsung cep telefonu aksesuarları satan bir online mağaza açacaksanız Google’da aramak için aklınıza gelecek olan anahtar kelimeler şu şekilde olacaktır:

 • Samsung cep telefonu aksesuarları
 • Samsung için aksesuarlar
 • Samsung aksesuarları

Her şey olduğu gibi net diyebiliriz. Bunun haricinde eğer bir ortaklık programının kullanılacağı site oluşturmak istiyorsanız farklı bir yol izlemeniz gerekebilecektir. Öncelikle aktif olacağınız bir niş belirlemelisiniz. Genel olarak iki farklı yöntemi kullanma yoluna gidebilirsiniz.

Önce Para Kazanma Yaklaşımı

İlk olarak para kazanma yöntemlerini araştırmanız gerekmektedir. Bir ürün veya bir teklif seçerek başlangıç yapabilirsiniz. Daha sonra yapmış olduğunuz bu seçime yönelik arama sorgularını düşünmeye başlayabilirsiniz.

Örneğin, Amazon’un oldukça popüler bir ortaklık programı sistemi vardır. Yapmanız gereken tek şey sitelerini ziyaret etmek, bir ürün bulmak ve o ürünü tanıtmaktır. Bir diğer seçenek ise ortaklık programları için pazar alanı görevi gören sitelerde ürün aramaktır.

Niş Odaklı Yaklaşıma

Oldukça geniş bir anahtar kelimeyi araştırarak başlayabilir ve ardından ilgi duyduğunuz noktayı bulana kadar seçenekleri daraltma yoluna gidebilirsiniz.

Örneğin, müzik kelimesini Ahrefs’in Keyword Explorer aracında arayarak ilk adımı atabilirsiniz. Ahrefs size milyonlarca sonuç çıkaracaktır. Niş odaklı yaklaşımı gerçekleştirmek için daha uzun ve içerisinde müzik geçen kelimeleri seçmelisiniz.

Bu tür bir sınırlama yapmanız durumunda şu şekilde sonuçlarla karşılaşabilirsiniz:

 • ücretsiz müzik oluşturma yazılımları – Müzik yapılmasını sağlayan programları arayan kişiler bu şekilde bir arama yapmaktadırlar. Bu durumda bir müzik programı sitesi oluşturarak var olan tüm yazılımları inceleme yoluna gidebilirsiniz.
 • game of thrones müziği – İnsanlar filmlerde, dizilerde veya televizyon programlarında duydukları şarkıları indirmek istemektedirler. Sürekli yeni içerikler üretildiği düşünülürse bu ilgi çekici bir alan olabilecektir.
 • müzik severler için hediyeler – Birçok müzik grubunun veya sanatçının hayranları tarafından satın alınabilecek çeşitli hediyelik ürünleri bulunmaktadır. Bu hediyeler üzerine bir site açabilirsiniz.
 • çocuklar için müzik oyunları – İçerisinde müzik olan ve çocukları eğlendirecek oyunlar her zaman ilgi çekicidir. Bu konuda önerilerin ve incelemelerin yer aldığı bir site oluşturabilirsiniz.

2. Anahtar Kelime Fikirleri Oluşturma

Çekirdek anahtar kelimeleri belirlemek anahtar kelime araştırması için tek başına yeterli değildir. Aynı zamanda buz dağının kalan yüzünü düşünmeniz gerekmektedir.

Bir sonraki adımda birbiriyle alakalı olan anahtar kelime fikirlerini toplamaya çalışmalısınız. Böylece insanların Google’da neler aradıklarını daha yakından görebilirsiniz.

Sıralama Elde Ettiğiniz Anahtar Kelimeleri Bulun

Bir süredir aktif olan bir siteniz varsa birkaç kelime için Google’da sıralamaya sahip olabilirsiniz. Hangi anahtar kelimelerde sıralamaya sahip olduğunuz görmek anahtar kelime araştırma çalışmaları için son derece önemlidir.

Bu adım için uygun raporu Google Search Console üzerinden elde edebilirsiniz. Performans raporunu inceleyerek hangi anahtar kelimede hangi pozisyonda olduğunuzu görebilirsiniz.

Okuyucu Yorumları

0 Yorum