X

Lütfen Ülke (Bölge) Seçiniz

Türkiye (Türkçe)Türkiye (Türkçe) Worldwide (English)Worldwide (English)
X

Lütfen Para Birimi Seçiniz

Türk Lirası $ US Dollar
X

Lütfen Ülke (Bölge) Seçiniz

Türkiye (Türkçe)Türkiye (Türkçe) Worldwide (English)Worldwide (English)
X

Lütfen Para Birimi Seçiniz

Türk Lirası $ US Dollar

Bilgi Bankası

AnasayfaBilgi BankasıYazılım 404 Not Found Hatası ve Çözümü

404 Not Found Hatası ve Çözümü

404 not found hatası, HTTP hataları arasında çözümü en basit ve en kolay anlaşılır hata türüdür.

İstisnalar dışında, 404 not found hatası ile karşılaşıldığında incelenmesi gereken kısımlar daha az ve sorunun çözümü daha kısadır.

404 Not Found Hatası Nedir?

Bu hatanın Türkçe'de karşılığı Bulunamadı şeklindedir. Web sunucu, istemcinin gönderdiği isteğe karşılık olarak herhangi bir sayfa bulamadığında 404 Not Found hatasını döndürür. Gönderilen istek bir dosya veya dizin için olabilir ya da özel bir URL için olabilir. Web sunucu, dosya, dizin veya özel URL'ye karşılık gelen herhangi bir yanıt döndüremediği zaman 404 Not Found hatası döndürür.

404 Not Found Hatasının Nedenleri Nelerdir?

  • Silinen bir dosya veya dizin,
  • Sunucular arası websitesi taşıması esnasında taşınamayan herhangi bir dosya veya dizin,
  • Websitenin web sunucu konfigürasyon dosyasındaki herhangi bir sorun (.htaccess, httpd.conf, nginx.conf veya Web.config dosyalarının kaybolması ya da konfigürasyonda hata olması),
  • Apache için mod_rewrite ve/veya Nginx için rewrite modüllerinin olmaması (ancak günümüz yazılımları bu modüle özellikle ihtiyaç duyduğu için bu modüllerin kurulu olmaması çok düşük bir ihtimaldir.)
  • İstek gönderilen adres websiteni içerisinde bir yazı veya sayfa ise, bu yazı veya sayfanın silinmiş olması.
  • Özel URL yapılandırmasının değişmiş olması,

404 Not Found Hatası Nasıl Çözülür?

Öncelikle istek gönderilen adresin bir dosya mı, bir dizin mi veya özel URL yapılandırmasıyla sunulan bir özel sayfa mı olduğunu incelemeniz gerekir.

Örneğin; hakkimizda.php seklinde bir dosyaya istek gönderiliyorsa ve hakkimizda.php dosyası FTP alanınızda ilgili dizinde mevcut değilse, bu dosyayı yeniden yüklemek gerekir.

Farklı bir örnek vermek gerekirse; iletisim.html şeklinde bir dosyaya istek gönderiliyorsa ve bu dosya mevcut değilse, ancak yazılımınızın Özel URL yapılandırması aracılığıyla bu dosyaya yazılımınız tarafından yanıt veriliyorsa web sitenizin konfigürasyon dosyası eksik veya hatalı olabilir (.htaccess, nginx.conf veya Web.config gibi).

Bir farklı örnek daha verelim; websitenizde "2021 Sürücü Belgesi Nasıl Yenilenir?" şeklinde bir yazınız olduğunu ve adresininde https://www.siteadresiniz.com/2021-kimlik-belgesi-nasil-yenilenir/ şeklinde olduğunu varsayalım, bu yazı silindiyse yine 404 Not Found hatası ile karşılaşılır. Bu durumu çözmek için, ilgili yazıyı yeniden yazabilirsiniz.

Dosya veya dizin kayıpsa, bu eksik dosyaları websitenizin yedeğinden tekrar yüklemeniz gerekir. Eğer özel URL yapılandırma ayarlarınızı değiştiyseniz geri almayı deneyebilir veya özel URL yapılandırma ayarlarınızı işleyen web sunucu konfigürasyon dosyanızda (.htaccess, nginx.conf veya Web.config gibi) problem varsa onu düzenleyebilirsiniz.

WordPress için 404 Not Found Hatası ve Çözümü

WordPress için 404 Not Found hatası genellikle .htaccess dosyasının kayıp olması (Nginx sunucu üzerinde barındırıyorsanız, nginx.conf dosyasında yapılandırmanın eksik olması) nedeniyle karşılaşılıyor.

Aşağıdaki .htaccess kodlarını mevcut bir .htaccess dosyanız var ise içerisini silip bu kodları ekleyebilir, dosyanız yok ise bu kodlarla birlikte oluşturup tekrar erişmeyi deneyebilirsiniz.

Eğer .htaccess dosyanız varsa ya da Nginx kullanıyorsanız nginx.conf konfigürasyonunuz doğruysa, WordPress admin panelinizde Ayarlar sekmesi altından Kalıcı Bağlantı Ayarları bağlantısına tıklayıp, açılan sayfada kalıcı bağlantı ayarlarınızı düzenleyebilirsiniz.

Wordpress ve Nginx kullanımı için uygun Nginx konfigürasyonlarına bu bağlantıdan gözatabilirsiniz.

Bu işlemler sizin için çözüm olmuyorsa, eksik dosya ve dizinlerinizi FTP üzerinden kontrol edebilirsiniz.

Sonuç

404 Not Found hatası, tamamen eksik dosya ve dizinlerden kaynaklı bir hata olduğu için eksik dosya ve dizinleri yerine koyduğunda hızlıca çözülebilmektedir.

Aradığınız Bilgiyi Bulamıyor musunuz?

Bilgi bankasını detaylı olarak incelediniz, fakat ihtiyacınız olan bilgiyi bulamıyorsanız,

Bir Destek Talebi Oluşturun.
Faydalı Buldunuz mu?
(8 defa görüntülendi. / 0 kişi faydalı buldu.)

Powered by WISECP
Top